Egzamin CSCS po polsku – jak?

Karta CSCS to dokument wydawany przez CITB Constructions Skills potwierdzający znajomość przepisów BHP oraz kwalifikacje pracownika w zawodach budowlanych. Karta CSCS wymagana jest często przez pracodawców w Wielkiej Brytanii, dlatego może okazać się niezwykle przydatna w przypadku pracy za granicą. W Polsce istnieje możliwość zdawania testu w rodzimym języku – firma organizująca testy zapewnia obsługę w języku polskim, a osoba deklarująca chęć przystąpienia do egzaminu ma możliwość korzystania z przetłumaczonych materiałów szkoleniowych.

Szkolenie i egzamin CSCS

Szkolenia przygotowujące do zdobycia karty CSCS prowadzone są w różnego typu szkołach i uczelniach przez prywatnych wykładowców. W niektórych firmach organizowane są one również przez pracodawców, którym zależy na podniesieniu kwalifikacji swojego personelu. Zdobycie karty CSCS poprzedzone jest obligatoryjnym egzaminem, do którego można przygotować się poprzez zapisanie się na jednodniowy kurs.

Test składa się z 40-50 pytań jednokrotnego wyboru z zakresu bezpieczeństwa. W przypadku rozważania możliwości przystąpienia do egzaminu na kartę CSCS najlepiej zacząć od wykonania telefonu do konsultanta, który udzieli wszelkich wskazówek i odpowiedzi na pytania. Na podstawie informacji o pracy i dotychczasowym doświadczeniu pomoże wybrać odpowiedni rodzaj karty CSCS, a następnie wyśle na adres mailowy odpowiedni formularz do wypełnienia.

Egzamin CSCS po polsku – jak zarezerwować?

W języku polskim do egzaminu można przystąpić w większych miastach w Wielkiej Brytanii – na wyspie znajduje się aż 150 akredytowanych centrów oraz mobilnych ośrodków egzaminacyjnych. Zapisu można dokonać telefonicznie lub internetowo za pomocą oficjalnej strony CITB.co.uk. W przypadku deklarowania chęci przystąpienia do egzaminu w języku polskim, należy powiedzieć o tym przy zamawianiu terminu. Aby to zrobić, w formularzu online w zakładce „special needs” wystarczy zaznaczyć język egzaminu. Istnieje także możliwość skorzystania z pomocy specjalnych stron internetowych w języku polskim poświęconych testowi CSCS. Po dokonaniu płatności i wypełnieniu formularza na adres mailowy otrzymuje się materiały potrzebne do nauki, w dodatku z osobą zapisaną na egzamin kontaktuje się konsultant w celu ustalenia terminu oraz miejsca przystąpienia do egzaminu. Dzięki temu możliwe jest ustalenie wszystkiego bez wychodzenia z domu i w bardzo krótkim czasie.

Jeśli szukasz przykładowych pytań i odpowiedzi, które pojawiały się w poprzednich latach na egzaminach na kartę CSCS to zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie arkusze tutaj: testy CSCS do pobrania.

Formalności po zdaniu egzaminu CSCS

Po zdaniu egzaminu należy wypełnić i złożyć odpowiednią aplikację: Craft & Operative Application Form, Professionally Qualified Person Application Form i Technical lub Supervisor or Manager Application Form. Dokument można pobrać ze strony scsc.uk.com lub zamówić telefonicznie poprzez biuro obsługi CSCS. Do aplikacji należy dołączyć swoje zdjęcie w formacie fotografii paszportowej, kopię zaświadczenie o zdanym egzaminie, a w razie potrzeby także dodatkowe dokumenty. Po dostarczeniu prawidłowej aplikacji karta powinna zostać wysłana na wskazany adres w ciągu 10 dni roboczych. Aplikację o wydanie karty CSCS można złożyć do dwóch lat po zdaniu egzaminu. Opłaty związane z certyfikatem CSCS wynoszą w sumie £47.50 – £17.50 za egzamin i £30.00 za wydanie karty.

Przeczytaj też: