Często zadawane pytania – FAQ

Poniżej zamieszczamy listę pytań, które najczęściej nam zadajecie.

Zgubiłem moją kartę CSCS. Jak mogę uzyskać duplikat?

Najłatwiejszy sposób to zalogowanie się do serwisu cscsonline.uk.com i złożenie aplikacji o wydanie duplikatu karty. Możemy też zadzwonić pod infolinię na numer: 0344 994 4777

O jaki typ karty CSCS powinienem się starać?

Karta CSCS Operatives jest niezbędna, by potwierdzić znajomość przepisów BHP obowiązujących w UK oraz posiadanie wiedzy dotyczącej ochrony środowiska naturalnego.

Wybór karty zależy od tego, jaką wykonujesz pracę, jakie masz doświadczenie lub czy posiadasz jakieś kwalifikacje. Wątpliwości powinien rozwiać  system bazodanowy dostępny pod adresem: https://www.cscsonline.uk.com/card-finder

Jak odnowić kartę CSCS? Czy muszę ponownie zdawać egzamin HS&E Test?

W celu odnowienia swojej karty CSCS musisz udowodnić, że znasz obowiązujące przepisy i zasady postępowania na placu budowy. Konieczne jest ponowne zdanie egzaminu HS&E.

Przedłużenia karty CSCS dokonuje się analogicznie, jak w przypadku uzyskania duplikatu – czyli składając aplikację na stronie internetowej lub dzwoniąc pod numerem telefonu, zgłaszając prośbę o przedłużenie karty – 0344 994 4777.

Zdałem egzamin – kiedy otrzymam kartę CSCS?

  • czek lub przekaz pieniężny – najdłuższa opcja – czas oczekiwania ok 20 dni roboczych od daty otrzymania czeku/przekazu
  • karta kredytowa/debetowa – płatność dokonana przez infolinię CSCS umożliwia otrzymanie karty w ciągu ok 10 dni roboczych

Ile kosztuje karta CSCS?

2,50 GBP za egzamin HS&E oraz 36 GBP za plastikową kartę.

Moja forma działalności to samozatrudnienie („self employed”) – kto ma wypełnić sekcję C w formularzu aplikacyjnym?

W przypadku samozatrudnienia sekcje C wypełnia i podpisuje główny zleceniodawca / partner biznesowy.

Posiadam pewne kwalifikacje, które nabyłem poza UK – jak mogę przenieść swoje uprawnienia?

Organizacja odpowiedzialna za przenoszenie kompetencji, uprawnień, certyfikatów, tytułów naukowych, etc w Wielkiej Brytanii to NARIC UK.

Wszelkie informacje znajdują się na stronie: http://www.ecctis.co.uk/naric/default.aspx

NARIC posiada integralną bazę kompetencji ujednoliconą w ponad 180 krajach. Polska także znajduje się w tej bazie, więc jeśli posiadasz np. uprawnienia elektryczne SEP, to poprzez NARIC będziesz mógł je przenieść na analogiczne uprawnienia brytyjskie.

Nie jestem nigdzie zatrudniony. Jak wypełnić sekcję C formularza o kartę?

Jeśli obecnie nie jesteś nigdzie zatrudniony i nie możesz skontaktować się ze swoim poprzednim pracodawcą, to Sekcję C formularza może wypełnić Agencja Pośrednictwa Pracy (tzw. Job Centre  lub Employment Agency). Należy się tam udać z dokumentem potwierdzającym naszą tożsamość.

Ile mam czasu na aplikowanie o kartę CSCS po zdanym egzaminie?

2 lata. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że gdy zmianie ulegną zasady, na jakich pozyskuje się kartę (ilość pytań na egzaminie itp), to nasz egzamin ulega dezaktualizacji.

Przeczytaj też: