Karta CSCS – jak wyrobić w Polsce?

Karta CSCS (Construction Skills Certification Scheme) jest dokumentem, który znacznie pomaga na angielskim rynku pracy. Dzięki niemu, znacznie łatwiej można podjąć pracę w sektorze budowlanym, gdyż dokument ten niejako zaświadcza, że mamy stosowne kwalifikacje by podjąć pracę w tej właśnie branży na terenie UK.

Jak wyrobić kartę CSCS w Polsce?

Przejście całego procesu wyrobienia karty na terenie Polski nie jest możliwe. Niemniej część formalności można w naszym kraju z powodzeniem zrealizować. W poniższych podpunktach przedstawimy drogę, jaką każdy kto ubiega się o tą kartę musi przejść

Po pierwsze – nauka

Jeśli chcemy zdobyć dokument cscs, musimy najpierw zdobyć sensowną wiedzę Zdawanie na najniższą (zieloną kartę) nie jest trudne. Wystarczy, że zaliczymy jeden z kursów QCF Level 1, SQCF Level 4, CITB (HSA), IOSH. Jeśli posiadamy certyfikat ukończenia jednego z powyższych kursów, zdobycie cscs będzie jeszcze łatwiejsze. Warto podkreślić, że zdawanie uprawnień na wyższe karty, będzie skutkowało koniecznością zdania odbycia znacznie trudniejszych testów.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że kurs może odbywać się na terenie Polski. Istnieje mnóstwo prywatnych przedsiębiorstw działających na terenie naszego kraju, które pomogą nam zdobyć odpowiednią wiedzę. Co ciekawe – kurs ten jest bardzo krótki. W wielu szkołach kursy te trwają jedynie dzień.

Można też przygotować się do testu całkowicie online, korzystając z dostępnych testów z poprzednich lat – tutaj link.

Po drugie – egzamin

Zdobycie sensownych uprawnień w ramach cscs nie byłoby możliwe, gdyby nie egzamin. Niestety nie jest on odbywany w Polsce. Na szczęście możemy złożyć wniosek o egzamin z cscs odbywający się w języku polskim. Warto podkreślić, że w Wielkiej Brytanii aż 150 podmiotów zajmuje się przeprowadzaniem egzaminu na kartę cscs w języku polskim. Oczywiście znajdują się one wyłącznie w dużych angielskich miastach.

Podejście do egzaminu nie jest też darmowe. Rejestracja bezpośrednio w Anglii będzie nas kosztować około 19.5 funta. Co ciekawe – jest to nieco mniej niż połowa wszystkich kosztów, jakie poniesiemy na wyrobienie karty.

Po trzecie – dalsze formalności

Gdy już zdamy egzamin, konieczne stanie się złożenie jednego z wniosków: Craft & Operative Application Form, Professionally Qualified Person Application Form i Technical lub Supervisor or Manager Application Form. Składamy go oczywiście do jednostki, która w danej okolicy zajmuje się obsługą spraw związanych z kartą cscs.

Do wspomnianego wniosku należy dołączyć przede wszystkim własne zdjęcie w formacie fotografii paszportowej, kopię zaświadczenia o zdanym egzaminie, a w razie potrzeby także dodatkowe dokumenty.

Jeśli wszystkie dokumenty złożyliśmy poprawnie, możemy liczyć na otrzymanie karty już w 10 dni od daty złożenia wniosku. Co ważne – otrzymamy ją na wskazany przez nas adres. Łączne opłaty, które musimy ponieść na wydanie karty to £49.50 – £19.50 za egzamin i £30.00 za wydanie karty.

Podsumowując, zdobycie uprawnień cscs nie jest takie trudne. Co ciekawe, pomimo iż sprawę załatwiamy w UK, nie jest to też duży dla nas wydatek. Ta niewielka inwestycja, może bardzo pozytywnie odbić się na naszej sytuacji zawodowej w UK.

Przeczytaj też: