Czym jest karta CSCS?

Karta CSCS, czyli rozwijając skrót Construction Skills Certification Scheme to dokument, który precyzuje zawód i doświadczenie pracowników budowlanych. Jednocześnie stanowi ona potwierdzenie znajomości obowiązujących na brytyjskich budowach przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy (Health and Safety). Jest to niejako odpowiednik polskiego szkolenia BHP.

Obowiązek posiadania karty CSCS przez pracowników budowlanych został wprowadzony w 1995 roku, a jego celem było zwiększenie bezpieczeństwa na brytyjskich budowach. Legalna praca na budowie na terenie Wielkiej Brytanii jest właściwie wykluczona, gdy kandydat nie posiada ważnej karty CSCS. Jeżeli nie zdecydujesz się wyrobić tego dokumentu i nadal chcesz podjąć pracę na budowie do wyboru pozostaną Ci jedynie… oferty pracy na czarno, pozbawione jakichkolwiek świadczeń, urlopów oraz ubezpieczenia zdrowotnego.

Uprawniający do pracy na budowie test Health, Safety and Environment przechodził wiele modyfikacji. Ostatnią z nich była zmiana, która weszła w życie z początkiem kwietnia 2012 roku. Obecnie test trwa 45 minut, podczas których musimy odpowiedzieć na 50 pytań wielokrotnego wyboru.

Każdy egzamin składa się z dwóch części:
– 12 pytań będących behawioralnym studium przypadku
– 38 pytań weryfikujących wiedzę z dziedziny przepisów BHP

Na wydanej karcie CSCS znajdują się informacje tj. imię i nazwisko właściciela, nazwa zawodu, poziom posiadanych kwalifikacji oraz termin ważności karty. Jak wygląda przykładowa karta CSCS możesz zobaczyć w dziale Wyrobienie karty CSCS.

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *