Licencja CPCS, karta na obsługę koparki w UK

Jeśli komuś zależy na znalezieniu dobrze płatnej pracy w Wielkiej Brytanii na stanowisku operatora maszyny budowlanej, to powinien pomyśleć o zapisaniu się na specjalny kurs, dzięki któremu możliwe stanie się zdobycie uprawnień CPCS, czyli „CONSTRUCTION PLANT COMPETENCE SCHEME” wydawanych przez CITB. Tylko one pozwalają na obsługiwanie ciężkiego sprzętu w branży budowlanej na terenie całej UK. Kurs CPCS będzie nas kosztował około tysiąca funtów, ale o tym więcej w dalszej części artykułu.

Pracodawcy wręcz pożądają pracowników, którzy mają aktualne uprawnienia CPCS na maszyny budowlane. Potwierdzają one wiedzę, doświadczenie i umiejętności. Na koniec kursu każdy uczestnik podchodzi do egzaminu, a po jego zdaniu uzyskuje kartę CPCS. Przeszkolony pracownik, to cenny pracownik, a w branży budowlanej nie brakuje pracy dla wykwalifikowanych fachowców.

Czym jest karta CPCS i jak zdobyć uprawnienia na koparkę w UK?

Osoby będące pracownikami budowlanymi lub poszukujące pracy w budownictwie powinny zainteresować się kartą CPCS. Mowa jest tutaj o systemie certyfikacji i umiejętności budowlanych. Jest on wymagany na placach budowy w Wielkiej Brytanii.

Karta CPCS stanowi dokument potwierdzający wiedzę i umiejętności, które uprawniają do bezpiecznego obsługiwania maszyn używanych w branży budowlanej typu koparka. Wymagają jej angielscy pracodawcy, bo mają go wyłącznie pracownicy wykwalifikowani, właściwie przeszkoleni, gotowi do podjęcia pracy. Przekłada się to na dużą oszczędność czasu i pieniędzy dla firmy. Jeśli wobec tego ktoś chce być atrakcyjnym pracownikiem w oczach potencjalnego pracodawcy i ułatwić sobie znalezienie dobrze płatnego zatrudnienia, to powinien zdobyć kartę CPCS. Większość firm budowlanych i wykonawców będzie wymagało od pracownika takiego dokumentu. Najczęściej staje się on warunkiem wstępnym zdobycia pracy.

Wystarczy przejrzeć ogłoszenia, aby przekonać się, że karta CPCS jest kluczowym dokumentem. Jest ona dostarczona przez Construction Industry Training Board (CITB). Jej ważność wynosi kilka lat, po czym konieczne staje się jej odnowienie. Jeśli pracownik po tym czasie nadal ma umiejętności na tym samym poziomie, to wystarczy wdrożyć proces odnawiania. Z kolei zmiana zawodu lub poziomu umiejętności kwalifikuje do innej karty CPCS.

Jak zdobyć licencję na obsługę koparki w UK?

Tylko karta CPCS umożliwia podjęcie pracy na ciężkim sprzęcie w Wielkiej Brytanii, czyli na placu budowy. Nie trzeba jednak wyjeżdżać do Anglii, aby zdobyć kartę potwierdzającą kwalifikacje. W Polsce również są przeprowadzone szkolenia, które umożliwiają uzyskanie stosownych uprawnień. Należy poszukać centrum CPCS posiadającego wymagane akredytacje. Można zdecydować się na kurs po polsku lub w języku obcym.

Jakie kryteria muszę spełnić by podejść do egzaminu na operatora koparki w UK?

  • musisz mieć ważną kartę CSCS, czyli zdany egzamin z BHP w ciągu ostatnich 2 lat
  • posiadać doświadczenie w obsłudze koparki, jeśli go nie masz to zapisz się najpierw na kurs na operatora koparki, nawet w Polsce

Karta CPCS nie ma daty ważności od kiedy została wydana, więc jeśli masz już wieloletnie doświadczenie na koparce z Polski, to nowy pracodawca w Anglii nie zobaczy, że dopiero co zdobyłeś uprawnienia na kartę CPCS w UK.

Jeśli zdobyłeś licencję INSITE, to i tak warto zdobyć uprawnienia CPCS, które pozwalają na pracę ze sprzętem ciężkim na placu budowy w Wielkiej Brytanii.

Jaka jest cena kursu na operatora koparki w UK?

Koszty kursów na obsługę koparki zaczynają się od 700-1200 funtów (źródło) w zależności od konkretnego kursu.

Nabywanie nowych umiejętności umożliwia zdobycie dobrze płatnej pracy i awansu. Istnieje też opcja wymiany licencji CPCS na polski odpowiednik instytucji Budownictwa i górnictwa skalnego. Zawsze można również zasięgnąć wyczerpujących informacji u krajowego konsultanta, który udzieli wskazówek odnośnie rodzaju karty, o którą należy się ubiegać. Kursy mogą być pełne, doszkalające lub dotyczyć samych egzaminów CPCS dla osób doświadczonych. W każdym przypadku trzeba jednak przejść państwowy egzamin CPCS.

Przeczytaj też: