Rodzaje kart CSCS

Rodzaj karty CSCS, o którą się ubiegamy zależny jest od posiadanych kwalifikacji oraz stanowiska, które chcemy objąć u przyszłego pracodawcy. W Wielkiej Brytanii istnieje kilkanaście rodzajów kart CSCS, które zawierają w swych ramach ponad 350 zawodów branży budowlanej.

Jeżeli jesteś „zielony” i nie posiadasz doświadczenia w pracy na budowie, adekwatnie do stwierdzenia musisz ubiegać się o Green Card, która będzie dosłownie przepustką do podjęcia pracy na angielskiej budowie. Green Card uprawnia do wykonywania prostych prac, np. na stanowisku pomocnika budowlanego, murarza lub tynkarza.

Red Card dedykowana jest dla praktykantów, natomiast o Blue Card ubiegać się mogą jedynie niektórzy pracownicy posiadający doświadczenie i odpowiednie kwalifikacje. Kolor czarny (Black Card) definiuje kadrę menadżerską.

Istnieją również inne rodzaje i kolory kart. Przykładem jest Gold Card – zarezerwowana wyłącznie dla najlepszych pracowników lub supervisora, a także Yellow Card, którą wyrobić muszą osoby wizytujące budowy i nie posiadające umiejętności budowlanych.

Szczegółowe informacje na temat każdego rodzaju karty uzyskać można na stronie internetowej dotyczącej Construction Skills Certification Scheme, pod adresem: http://www.cscs.uk.com/cards/types-of-cards/. Napisaliśmy również o tym artykuł po polsku, gdzie wyjaśniamy różnice pomiędzy poszczególnymi kartami CSCS dla pracowników.

W zobrazowaniu różnic pomiędzy poszczególnymi rodzajami kart powinna pomóc poniższa grafika:

rodzajekart

Przeczytaj też:

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *