Niebieska, czerwona, zielona karta CSCS – czym się różnią?

Karta CSCS jest potwierdzeniem Twoich ważnych kwalifikacji i doświadczenia, pokazując, że Twoje umiejętności związane z pracą zostały potwierdzone zgodnie z branżowym standardem w UK. Przypomina to trochę Twoje prawo jazdy, które pokazuje, że zdałeś zarówno testy teoretyczne, jak i praktyczne, aby móc prowadzić samochód.

Karty CSCS nie są wymogiem prawnym, ale są jedną z najczęściej używanych kart i większość dużych wykonawców wymaga, by pracownicy budowlani w Wielkiej Brytanii je posiadali.

Do czego odnosi się kolor karty CSCS?

Karty CSCS są w różnych kolorach, a niektóre z nich będą miały wymienione Twoje kwalifikacje budowlane na odwrocie karty (zazwyczaj jest to karta kierownika lub zaawansowanego rzemieślnika). Poniżej omawiamy każdą kartę.

Test CITB Operative Health, Safety and Environment (HS&E) jest wymagany dla większości kart CSCS i musi być zdany w ciągu dwóch lat przed ubieganiem się o jakąkolwiek kartę. Jedynym przypadkiem, kiedy jest inaczej jest ubieganie się o czarną lub złotą kartę, która ma specyficzny test HS&E dołączony do specjalistycznych, kierowniczych i profesjonalnych ról.

Różne rodzaje kart CSCS w Wielkiej Brytanii

Zielona karta CSCS – pracownik fizyczny

Jak sama nazwa wskazuje, osoby posiadające tę kartę pracują na budowach w każdej roli, która jest uważana za zawód robotniczy, jak np. murarstwo, stolarstwo, hydraulika itp.

Jest ona przeznaczona dla pracowników początkujących, wykazujących zrozumienie sposobu prowadzenia placu budowy oraz znaczenia zdrowia i bezpieczeństwa.

Istnieje szereg kwalifikacji, które są akceptowane przy ubieganiu się o Zieloną Kartę Pracownika CSCS, główne z nich to:

 • QCF Level 1/SCQF Level 4 Award in Health and Safety in a Construction Environment
 • SCQF Level 5 REHIS Elementary Health and Safety Certificate

Czerwona karta CSCS – praktykant

Jeśli jesteś w trakcie lub ukończyłeś praktykę w akredytowanym programie praktyk, który jest uznawany przez CSCS, jest to karta, której będziesz potrzebował, aby zademonstrować swoje szkolenie. Aby się zakwalifikować będziesz musiał udowodnić, że jesteś zarejestrowany w ważnym programie praktyk i zdałeś test CITB HS&E dla operatorów. Karta ta jest ważna przez 4,5 roku i nie może być odnowiona.

Po zakończeniu praktyki możesz zakwalifikować się do otrzymania niebieskiej karty Skilled Worker lub złotej karty Advanced Craft. Ponownie musisz mieć ważny test CITB HS&E.

Pozostałe typy czerwonych kart CSCS są wydawane dla stanowisk takich jak:

 • Experienced Technical, Supervisor or Manager (doświadczony pracownik techniczny, kierownik lub nadzorca)
 • Experienced Worker (wykwalifikowany pracownik)
 • Trainee (stażysta)

Jak ubiegać się o kartę CSCS

Kiedy już wiesz, jakiej karty potrzebujesz i zdałeś odpowiedni test CITB HS&E, musisz złożyć wniosek online na CSCS, podając następujące dane:

 • Zeskanowane kopie Twoich ważnych certyfikatów budowlanych lub dowód, że jesteś zarejestrowany na odpowiednim kursie budowlanym
 • Numer identyfikacyjny testu HS&E
 • Musisz uiścić £36 opłaty za aplikację

Niebieska karta CSCS – pracownik wykwalifikowany

Posiadacze tej niebieskiej karty CSCS karty posiadają już kwalifikacje w dziedzinie budownictwa lub ukończyli praktykę. Aby zakwalifikować się do otrzymania tej karty, musisz posiadać jedną z następujących kwalifikacji związanych z budownictwem:

 • Level 2 NVQ lub SVQ
 • Raport NARIC i certyfikat równoważny z poziomem 2 NVQ
 • Ukończona, sponsorowana przez pracodawcę praktyka zawodowa. Powinno to również obejmować uzyskanie certyfikatu City and Guilds of London Institute Craft Certificate
 • Test CITB HS&E – w zależności od roli, albo Operatives, Specialist lub Managers & Professionals.

Niebieska karta CSCS Skilled Worker Card jest ważna przez pięć lat i może być przedłużana. Często osoby, które mają doświadczenie w pracy na budowie, ale nie spełniają wymagań kwalifikacyjnych, kwalifikują się do otrzymania czerwonej karty CSCS Experienced Worker.

Pozostałe możliwe do zdobycia karty CSCS to:

 • Złota karta CSCS Advanced Craft lub Supervisory
 • Czarna karta CSCS dla kierownika
 • Biała karta CSCS dla pracownika akademickiego lub wykwalifikowanego (np. architekt)

Przeczytaj też: