Polscy fachowcy doceniani w Wielkiej Brytanii

Bardzo wielu fachowców, którzy borykają się z kiepsko płatną pracą oraz nieuczciwym kontrahentami w Polsce często decyduje się na wyjazd za granicę. Bardzo popularnym kierunkiem jest Wielka Brytania, która aktywnie konkuruje z Niemcami i Wielką Brytanią o wykwalifikowanych pracowników budowlanych, którzy są „na wagę złota”.

W opinii wielu fachowców najlepiej jest znaleźć zatrudnienie w brytyjskiej firmie, które mają w zwyczaju płacić więcej od swoich odpowiedników, w których szefem jest Polak. Czasami „praca u Polaka” jest jedynym rozwiązaniem, gdy nie posiadamy wystarczającej znajomości języka angielskiego, aby się dogadać. Zdarza się, że szefowie dużych firm budowlanych zatrudniają kilku Polaków ze znajomością angielskiego, aby później nie martwić się czy kolejny wykwalifikowany pracownik z dużym doświadczeniem może pochwalić się płynnym angielskim.

Brytyjskie Health and Safety Executive (Inspekcja Bezpieczeństwa i Higieny Pracy) twierdzi, iż 8% wszystkich pracowników z branży budowlanej stanowią obcokrajowcy. W Londynie proporcje są jeszcze wyższe, bowiem prawie co drugi z pracowników budowlanych to osoba, która przybyła z zagranicy. W Wielkiej Brytanii pracuje blisko 100 tysięcy pracowników budowlanych z Polski.

Niektórzy Polacy starają się wykorzystać renomę naszych rodaków zakładając firmy, w których nazwie potrafią znaleźć się pojęcia „Polska jakość”. Jednym z przykładów jest choćby przedsiębiorstwo „Quality Polish Builders”, jakich pełno na brytyjskim rynku.

Dziękujemy firmie BHP VITS o informacji o tym raporcie!

Przeczytaj też: