Czy jest szansa, aby wystartować na budowie bez karty CSCS?

W Internecie pojawia się wiele pytań o to, czy istnieje realna szansa, aby rozpocząć pracę na budowie w Wielkiej Brytanii bez karty CSCS, którą wyrobilibyśmy później lub zupełnie zrezygnowalibyśmy z inwestowania we wspomniany dokument. Odpowiedź brzmi – nie tędy droga, to nie jest rozwiązanie.

Na wstępie należy zaznaczyć, iż stanowczo odradzamy tego typu rozwiązanie, ponieważ na 99% nie uda się podjąć Ci pracy w branży budowlanej bez konieczności posiadania odpowiedniego rodzaju karty CSCS. Dokument wymagany jest już na pierwszym spotkaniu po podjęciu pracy, a więc tzw. wstępnym szkoleniu dotyczącym podstaw BHP, co sprawia, iż kłamanie w tej materii z pewnością nam się nie opłaci.

Warto podkreślić, iż Brytyjczycy są bardzo wyczuleni na tą kwestię, a na budowę na terenie UK bez karty CSCS nie wejdzie zarówno pracownik, jak i osoba odwiedzająca / wizytująca budowę (tzw. visitor). W związku z tym, iż w Wielkiej Brytanii starają się zmniejszyć odsetek wypadków na budowach kary za zatrudnienie pracownika bez karty CSCS są dotkliwe, a co za tym idzie przedsiębiorcy nie podejmują tego ryzyka, a obowiązek zdobycia uprawnień tak czy siak leży po stronie pracownika.

Reasumując szansa na to, że znajdziemy pracodawcę, który będzie chętny podjąć ryzyko z racji tego, iż nie posiadamy tego dokumentu jest wręcz znikoma, aby nie powiedzieć, że zerowa. Zamiast poszukiwań pracy bez stosownych uprawnień powinniśmy odżałować kilkadziesiąt funtów i zainwestować w przyszłość, a owa inwestycja może nam się zwrócić z niewyobrażalnie wielką nawiązką w przypadku, gdy sprawdzimy się w nowej pracy.

Przeczytaj też:

One Comment