Otrzymam kartę CSCS, ale czy będzie mi potrzebny NIN?

Wielokrotnie użytkownicy korzystający z naszego serwisu, którzy dopiero planują swój przyjazd do Wielkiej Brytanii zadają nam pytanie, które zawarte zostało w tytule tego artykułu.

Owszem karta CSCS może znacząco zwiększyć Twoje szanse na zdobycie pracy w branży budowlanej, w której się specjalizujesz, ale wielokrotnie nie jest jedynym warunkiem pozwalającym na zatrudnienie w danej firmie.

NIN, czyli rozwijając skrót National Insurance Number to numer identyfikacji podatkowej, którego zazwyczaj także wymagają od nas pracodawcy, bowiem na podstawie tego identyfikatora odprowadzają nasze składki na ubezpieczenie społeczne. Jak można wywnioskować liczą się one nam w w przypadku uzyskania prawa do renty lub emerytury. Posiadanie numeru NIN jest dla pracodawcy jednocześnie gwarantem, iż faktycznie posiadamy prawo do pracy na terenie Wielkiej Brytanii.

Numerem identyfikacji podatkowej w Wielkiej Brytanii posłużymy się zarówno u pracodawcy, jak i w przypadku chęci skorzystania z systemu opieki społecznej. Dzięki posiadanemu numerowi NIN możemy zweryfikować czy pracodawca odprowadza za nas składki, jak również ubiegać się o rentę lub przysługujące nam benefity.

Pamiętaj, aby nie podawać NIN-u osobom, które nie powinny go znać. Podstawowymi organami, któremu możesz podać ów numer są: HM Revenue & Customs, Jobcentre Plus, Twój pracodawca lub local council, jeśli składasz wniosek o zasiłek mieszkaniowy.

Przyjeżdżając do Wielkiej Brytanii Twoim pierwszym działaniem, aby jak najszybciej podjąć pracę powinno być umówienie się na rozmowę w sprawie Insurance Number w Jobcentre Plus oraz zakup materiałów szkoleniowych, a także rezerwacja egzaminu na kartę CSCS.

Powodzenia!

Przeczytaj też: